Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chaos vane z Karmelitské. Aneb nejistota pro rodiče i učitele.

Stále nám však chybí jasná pravidla, která stanoví, co se stane, když… Když budeme mít nemocného jednoho žáka, když do karantény půjde část sboru a podobně. Za jaké situace vlastně vůbec půjde sbor do karantény? 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, na jaře i v srpnu jsem psal, že školy nutně potřebují scénáře pro různé situace, které nás mohou na podzim potkat. Apelovali jsme v Pedagogické komoře zejména na to, že je potřeba vědět, jaké kroky budou následovat, pokud se škola dostane do určitých situací. Ještě den před zveřejněním manuálů MŠMT toto opakovala celá řada ředitelů, včetně těch, kteří jsou předsedy různých asociací. Pro mě osobně bylo nemilým překvapením, že manuály tyto body neobsahovaly. Zveřejněný dokument sice dává velkou volnost ředitelům škol, za což jsme vděční, ale bohužel opět nevymezuje jasné mantinely. Že je to velký problém, nám ukazují poslední dny.

Ředitel školy obvykle není epidemiolog a ani lékař.  Proto sám může rozhodovat na základě manažerských a pedagogických hledisek. Osobně jsem tedy připravil školu podle nejlepšího svědomí a na základě všech možných informací, které jsem nastudoval a s kolegy vyhodnotil jako přínosné pro naši školu, pro žáky a zaměstnance školy.

Od září jsme omezili pohyb žáků po škole. Naši žáci se nestěhují z učeben, mají kmenové třídy. Z nich odchází pouze na odborné předměty. Vyčlenili jsme každé třídě toalety a chodby tak, aby se co nejméně křížili s jinými žáky.  

Dalším opatřením je rozložení lavic. Již dříve jsme v mnoha učebnách měli lavice rozmístěné tzv. do „účka“ (do podkovy). Toto rozmístění od září praktikujeme ve všech učebnách. Samozřejmostí je daleko intenzivnější větrání všech prostor školy.

Dezinfekční dávkovače máme již z jara u každé učebny a v každém sociálním zařízení. Stejně tak máme ve všech dávkovačích dezinfekční mýdlo.

Zcela jednoznačně se v manuálech zapomnělo na zaměstnance škol. To potvrzuje současný chaos v uzavírání škol, které dodnes není vyřešené. Tento „horký brambor“ si MŠMT, MZ a hygienické stanice přehazují z jednoho na druhého. Většina škol má připravené roušky, nano filtry, štíty a rukavice i respirátory.  Upravili jsme přes prázdniny i prostory školy tak, že v jednom kabinetě budou maximálně 4 učitelé. Snad i toto opatření, které je organizačně hodně náročné, bude prospěšné a napomůže v provozu školy.

I nadále budeme většinu porad asi realizovat formou on-line video přenosů. Setkávat se v celkovém počtu pedagogických pracovníků budeme pouze při pedagogických radách – i na ně jsme rozdělili pedagogické pracovníky do několika skupin.  

U hlavního vchodu jsme zřídili recepci, a to z důvodu evidence pohybu osob. To pro případ, že by bylo potřeba vytrasovat styk nakažené osoby. Na recepci bude možné i v případě nutnosti měřit teplotu. Pro tyto účely máme již 5 bezkontaktních teploměrů.

Manuály více méně vůbec neřeší, jak vše zařídit na domovech mládeže. Zařídili jsme dezinfekci, přístroj na dezinfekci prostor, dávkovače mýdel do koupelen. Pokoje máme pro dva až tři žáky. Co víc ale nevím.

Toto jsou všechno kroky (je jich více, ale nelze vše v přiměřeném rozsahu vypsat), které mohl ředitel školy udělat.

Stále nám však chybí jasná pravidla, která stanoví, co se stane, když… Když budeme mít nemocného jednoho žáka, když do karantény půjde část sboru a podobně. Za jaké situace vlastně vůbec půjde sbor do karantény? Jak to bude doopravdy s karanténou žáků a při jakém počtu?  Osobně to považuji za klíčové, protože tento stav jednoznačně znejišťuje pedagogické sbory, rodiče i žáky. Rodiče dnes neví, co se bude dít, pokud bude škola uzavřena. Kam s dětmi? Při jak velkém počtu lidí v karanténě bude vlastně škola uzavřena?  Jak to bude s jednotlivými stupni škol – tedy jak v MŠ, jak na ZŠ a jak na středních školách?

Chtěl bych poprosit úředníky z MŠMT a MZ, aby opět zasedli a udělali systém čitelným. Ano, může se stát, že za dva, tři měsíce se síla viru změní. Pak bude potřeba přijmout nová pravidla. Moc by nám všem pomohlo, kdybychom (učitelé, rodiče i žáci) věděli, co nás čeká. Pravidla je potřeba dát do souvislosti s pravidly v jiných zařízeních. Jinak nám nebudou nic platná. Věřím, že naštvanost pana Plagy je opravdová a že pomůže k jasným pravidlům.

Možná by to vše pomohlo i k tomu, aby nastavená pravidla žáci dodržovali, protože současný stav je více problematický a ochota se podřídit je nižší než dříve.  

Krásné a klidnější dny všem.

 

 

Autor: Štefan Klíma | čtvrtek 3.9.2020 20:06 | karma článku: 16,08 | přečteno: 189x
  • Další články autora

Štefan Klíma

Jen mimoň se diví, proč bude stávka ve školách

Vážení čtenáři, rodiče, žáci, studenti a ostatní, situace ve školství je opravdu alarmující. V diskusích a v novinových článcích létá řada polopravd a termínů, které nemusí být na první dobrou pochopitelné.

22.11.2023 v 18:32 | Karma: 31,68 | Přečteno: 1446x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Už dost vyvolávání paniky ve školách

Vážení čtenáři, vážené paní učitelky, vážení kolegové učitelé. Rok se s rokem sešel a před pár hodinami zazvonily "zvony" na chodbách našich škol na dva měsíce naposledy.

1.7.2023 v 20:03 | Karma: 23,95 | Přečteno: 702x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Jak změnit přijímací řízení?

V souvislosti s letošními problémy, které provází přijímací řízení, již několik let promýšlím, že by bylo potřeba přepracovat současný systém celého přijímacího řízení. Kritiků je spousta, ale návrhů moc není.

18.5.2023 v 15:19 | Karma: 17,39 | Přečteno: 446x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Rodiče, žáci – přijímací zkoušky a kvalita vzdělávání záleží i na vás

Vážení rodiče, kolegyně, kolegové, přišla chvíle, kdy musíme spojit své síly. Vždyť nám všem jde o budoucnost dětí! Jedině společný tlak může pomoci zlepšit situaci a budoucnost našich dětí!

17.5.2023 v 11:10 | Karma: 31,11 | Přečteno: 3387x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Rozvrat a devastace vzdělávání 2023

?Vážení rodiče, maminky, tatínkové, tento článek je určen především vám. Věřím totiž, že vaším prvořadým cílem je co nejkvalitnější vzdělávání vašich dětí. Stejný cíl má i naprostá většina pracovníků škol. Jenže...

1.5.2023 v 9:19 | Karma: 45,13 | Přečteno: 9276x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusko. NCOZ kvůli nespolupráci kauzu odložila

29. dubna 2024  11:12,  aktualizováno  12:08

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů...

Většina práv jako u manželů a přiosvojení dětí. Pavel podepsal zákon o svazcích LGBT+

29. dubna 2024  12:07

Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v...

Do zahradního jezírka u Berouna spadlo batole, vrtulník ho převezl do Prahy

29. dubna 2024

V Hlásné Třebani na Berounsku spadlo v neděli rok a půl staré dítě do jezírka u rodinného domu. Na...

Kvůli letním teplotám a silnému větru hrozí požáry. Ochladí se koncem týdne

29. dubna 2024  6:33,  aktualizováno  11:35

Přímý přenos V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2065x
Ředitel ISŠ a SPgŠ Mladá Boleslav, autor 5 učebnic - Vývojová psychologie pro učitele, Obecná psychologie pro učitele, Zeměpis cestovního ruchu...

Seznam rubrik